blog o nieruchomościach i remontach

You are here

Dom pasywny jest doskonałym przykładem ekonomicznego i niezanieczyszczającego środowiska domu

Obecnie sporą uwagę przywiązuje się do ekologii i ochrony środowiska i stawia na takie rozwiązania, które sprzyjają dbałości o nie. Nie inaczej jest w przypadku budowania domów, które są przecież konstrukcjami długoletnimi, a więc w ich przypadku tym bardziej istotne jest zadbanie o odpowiednie rozwiązania, które będą sprzyjające dla środowiska.
Sporym zainteresowaniem jeśli o to chodzi cieszą się oczywiście tak zwane domy (polecamy również domy energooszczędne) pasywne. Są to domy, które cechują wysokie właściwości izolacyjne, pozwalające na zmniejszenie zużycia energii. Jeśli chodzi o takie domy zużycie to może być nawet parokrotnie mniejsze niż w przypadku standardowych domów. Co więcej, konstruktorzy takich budynków ograniczają się do występujących możliwości budynku, bez potrzeby wykorzystywania kosztownych i czasochłonnych rozwiązań. Jak to jednak można osiągnąć?

ściana
Author: Grupa Atlas
Source: Grupa Atlas
Ważną rolę w tym zakresie odgrywa, jak już wspomniano, izolacyjność. Można to osiągnąć na różne sposoby. Pierwszym istotnym krokiem jest rzecz jasna odpowiednie murowanie ścian w taki sposób, by stanowiły one prawdziwą barierę między zewnętrznym a wewnętrznym otoczeniem domu. Jeśli o to chodzi doskonale spisują się więc ściany dwuwarstwowe, które stanowią podwójne zabezpieczenie. Powinniśmy zadbać również o należytą szczelność wszelkich otworów wychodzących, przez które możliwe są straty ciepła – w tym w pierwszej kolejności okien. Tak samo istotną rolę odgrywa właściwy system wentylacji, który może pomóc ograniczyć nawet o 90% ubytek ciepła.
Często nie potrzebujemy sięgać po niebotyczne rozwiązania i wydawać dużych pieniędzy, by finalne móc cieszyć się z nowoczesnego i służącego otoczeniu domu. Czasem wystarczy po prostu zainwestować na początku w skuteczne rozwiązania i powziąć konkretne kroki, by w przyszłości móc jedynie oszczędzać, a równocześnie dbać pozytywnie o środowisko. Dom pasywny jest doskonałym przykładem na tego rodzaju rozwiązania, gdyż spełnia oba te założenia. Jednocześnie, jak się okazuje, koszty budowy takiego typu domów nie są duże, czy raczej znacznie wyższe od kosztów budowy standardowych domów. Za to inwestycja niewątpliwie zwraca się w przyszłości. Stąd też warto rozważyć tego typu rozwiązanie.