blog o nieruchomościach i remontach

You are here

Jakie stosować materiały do izolacji? Jakie są godne polecenia i jakie mają najlepsze właściwości? Na jakie się najkorzystniej zdecydować?

Dla wielu z nas to pytanie jest bardzo racjonalne, lecz najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, do jakich zadań chcemy używać materiału termoizolacyjnego. Najczęściej wykorzystuje się polistyren ekspandowany, czyli styropian, który jest bardziej ciężki i bardziej gęsty. Dość powszechna jest również wełna mineralna, na przykład szklana.

poddasze
Source: pixabay
Wyroby z wełny mineralnej mają niezwykle dobre właściwości akustyczne oraz termoizolacyjne. Są wytrzymałe na ogień, ale również nasiąkliwe. Używa się je najbardziej do ocieplania ścian, poddaszy lub dachów płaskich. Bardzo dobre są jednocześnie do wygłuszania sufitów podwieszonych i stropów między piętrami. Inne maty termoizolacyjne to styropian (opinie na nasz temat), czyli polistyren ekspandowany, jaki bardziej izoluje termicznie niż akustycznie. Jest dość wytrzymały na zawilgocenie, ponieważ ma niewielką nasiąkliwość, szybko wysycha, ale niestety dość kiepsko znosi kontakt z ogniem i niektórymi chemikaliami lub promieniami UV - maty termoizolacyjne.Wykorzystuje się go do ocieplania fundamentów, płaskich dachów lub tarasów. Interesującym materiałem jest keramzyt, co oznacza porowate kulki o twardej powłoce, jakie są wypalane z gliny. Jak są zaimpregnowane, to służą do izolowania podłóg na gruncie. Kruszywo keramzytowe nie jest pożywką dla grzybów albo pleśni, zaś jego wytrzymałość jest porównać można z trwałością materiałów ceramicznych. Izolację z keramzytu bardzo często wykonuje się jako zasypkę, w tym celu tak więc po wysypaniu warstwy o wielkości około 15 cm. ubija się mechanicznie lub ręcznie. Taki produkt bez kłopotu możemy kupić, z pewnością dostaniemy go w sklepach, w których możemy zakupić także inne bardzo ważne pomoce, jak profile gumowe (Gambia Krzysztof Stępień).

Izolacja podłogi
Równie ciekawa jest izolacja z włókien celulozowych. Stosowana jest przede wszystkim do ocieplania przestrzeni, jakie są ciężko dostępne, w których nie da się prawidłowo ułożyć standardowych materiałów ociepleniowych. Takie włókna wdmuchiwane są na strop albo między elementy konstrukcyjne fachową maszyną. Wszystkie tego rodzaju materiały możemy zakupić w wielu miejscach z materiałami budowlanymi, w jakich łatwo dostać inne konieczne sprzęty oraz materiały, jak na przykład klingeryt (Gambia Krzysztof Stępień).