blog o nieruchomościach i remontach

You are here

Mazidła wykorzystywane przemysłowe

Smary przemysłowe to oleje mineralne, syntetyczne bądź ich mieszanki zawierające tzw. zagęszczacz zamieniający olej w substancję utwardzoną, którą łatwiej się aplikuje. Dzięki niej smar nie spływa i odpowiednio chroni daną część przed wyeksploatowaniem.


olej silnikowy
Author: Dylanlspangler
Source: http://www.flickr.com
Smary przydają się do ochrony powierzchni trących przed zbytnim tarciem oraz ochraniają elementy z metalu przed rdzą. Przy doborze smarów należy sugerować się ich gęstością. Bardzo mała lepkość musi być w łożyskach szybkoobrotowych jednakże do łożysk wysoko obciążonych należy stosować smary o wyższej lepkości. Smary przemysłowe wykorzystywane są do zmniejszenia tarcia pomiędzy częściami, przeważnie są używane do urządzeń i produktów finalnych, zapobiegają kontaktowi pomiędzy wykorzystywanymi metalami. Używa się je głównie w warsztatach wytwarzających części do samochodów, samolotów i różnych maszyn, urządzeń. Wyroby te zapewniają długofalową ochronę, a co za tym idzie wydłużają trwałość części. Więcej informacji na stronie: Informacje na stronie

W przypadku smarów przemysłowych nie zachodzą właściwie ograniczenia co do wyboru materiału. Inaczej jednak jest w przypadku przemysłu spożywczego. Tu są szczególne wymagania m.in.

Inne, także niezwykle ciekawe szerokie opracowanie (https://www.etteplan.com/pl/uslugi/projektowanie-rozwiazan) przedstawionego zagadnienia znajdziesz tu. Przeczytaj koniecznie a z pewnością nie stracisz czasu!

obojętność zapachowa,
mechanicy
Author: U.S. Army Corps of Engineers
Source: http://www.flickr.com
wytrzymałość na specjalne środki dezynfekujące, na wysokie i minusowe temperatury, na wymywanie przez wodę. Jeśli smar ma pracować w skrajnie niskich, bardzo wysokich lub zmieniających się temperaturach używa się syntetyczne oleje podstawowe a także specjalne zagęszczacze wytrzymałe na zmienne temperatury. Smary przemysłowe można podzielić na płynne i półpłynne, których używa się do systemów centralnego smarowania oraz stałe przeznaczone do łożysk, złączy. Artykuł dzięki uprzejmości:

Oddziaływanie smaru polega na wprowadzeniu go w szczelinę między przestrzeniami trącymi w celu uzyskania warstwy poślizgowej. W sytuacji, gdy urządzenia zanurzone są w wodzie smary chronią je przed rdzą czym wydłużają ich żywotność. W przypadku ogromnie obciążonych węzłów tarcia, a zarazem małych ruchach względnych, zdolność przenoszenia maksymalnych obciążeń można polepszyć przez dodanie stałego środka smarnego. Trzeba jednakże mieć na uwadze, że smary takie nie nadają się do systemów centralnego smarowania . Ważne jest, żeby dobrze dopasować smar, właściwy do temperatury, mało podatny na wilgoć, możność kontaktu z kurzem. Przy wyborze weźmy pod uwagę rodzaj zastosowanego zagęszczacza.